Apokalypsutställning nominerad till Årets utställning
Göteborgs konstmuseums uppmärksammade utställning Apokalyps. Från yttersta domen till klimathot är nominerad till Årets utställning 2025.
Göteborgs konstmuseums utställning Apokalyps. Från yttersta domen till klimathot bjöd på 500 år av undergångskonst. Nu har föreningen Forum för utställare valt ut Apokalyps som en av tre finalister till priset Årets utställning.
Utställningen är ett RJ:s projekt inom satsning RJ Konst och kultur, som syftar till att göra humaniora och samhällsvetenskap tillgängligt för en bredare publik.
Utställningen tar sin utgångspunkt i två forskningsprojekt:
Från Pompeii till Fukushima: Temporalitet, intermedialitet och transregionala föreställningar i medieringen av katastrofer (Anders Ekström, professor i idé- och lärdomshistoria vid Uppsala universitet) som bland annat studerar medieringen av katastrofer från 1700-talets spektakulära teater till nutidens nyhetsbilder och Religion och naturvetenskap i stormaktstidens Skandinavien. (Håkan Håkansson, docent i idé- och lärdomshistoria vid Lunds universitet) som handlar om 1500- och 1600-talens vetenskapliga och religiösa föreställningsvärld.
Motiveringen lyder:
”Övertygande gestaltning av aktuell forskning om undergången. Med dramatisk scenografi och träffsäkert urval av konst speglar Apokalyps – från yttersta domen till klimathot inte bara oro och förtvivlan, utan är även kreativitet och tröst i en föränderlig värld.”