Beredningsgrupper

2022-01-20

Stiftelsens styrelse fattar beslut om forskningsanslag, men de inkomna ansökningarna bedöms och prioriteras i en eller flera av RJ:s beredningsgrupper.

Forskarna i beredningsgrupperna utses för fyra år. Grupperna förnyas successivt genom att hälften av ledamöterna byts ut vartannat år.

Beredningsgrupp 1 (ekonomi, juridik, statsvetenskap, statistik med mera)

  • Karin Aggestam, statsvetenskap, Lunds universitet (ordförande)
  • Niklas Ahlgren statistik, Hanken Svenska handelshögskolan, Helsingfors
  • Matti Liski, nationalekonomi, Aalto universitetet, Helsingfors
  • Hans Kjetil Lysgård, kulturgeografi/ekonomisk geografi, Universitetet i Agder
  • Martin Marcussen, statskunskap, Köpenhamns universitet
  • Halvor Mehlum, nationalekonomi, Universitetet i Oslo
  • Anna Nylund, juridik, Universitetet i Tromsö
  • Jonas Söderlund, företagsekonomi, BI Norwegian Business School, Oslo
  • Satu Teerikangas, företagsekonomi, Åbo universitet
    • Forskningssekreterare Robert Hamrén

Beredningsgrupp 2 (pedagogik, psykologi, sociologi med mera)

  • Lotta Stern, sociologi, Stockholms universitet (ordförande)
  • Olavi Kangas, sociologi, Universitetet i Åbo
  • Siri Leknes, psykologi, Universitetet i Oslo
  • Anna Rotkirch, demografi, Helsingfors universitet/Befolkningsförbundet
  • Fritjof Sahlström, pedagogik, Åbo akademi
  • May-Len Skilbrei, kriminologi och rättssociologi, Universitetet i Oslo
  • Robert Zachariae, psykologi, Århus universitet
    • Forskningssekreterare Torbjörn Eng

Beredningsgrupp 3 (språk, konst- och litteraturvetenskap, idéhistoria med mera)

  • Carin Franzén, litteraturvetenskap, Stockholms universitet (ordförande)
  • Hans Dam Christensen, konsthistoria, Köpenhamns universitet
  • Christer Johansson, lingvistik, Universitetet i Bergen
  • Ellen Krefting, idéhistoria, Oslo universitet
  • Nina Lager Vestberg, medie- och informationsvetenskap/visuell kultur, Norges tekniska naturvetenskapliga universitet, Trondheim
  • Unni Langås, litteraturvetenskap, Universitetet i Agder
  • Petteri Pietikäinen, idéhistoria, Uleåborg universitet
  • Tanya Karoli Christensen, nordiska språk, Köpenhamns universitet
    • Forskningssekreterare AnnaLena Hållner

Beredningsgrupp 4 (filosofi, historia religionsvetenskap, socialantropologi med mera)

  • Jenny Andersson, idé- och lärdomshistoria, Uppsala universitet (ordförande)
  • Henrik Erdman Vigh, socialantropologi, Köpenhamns universitet
  • Björn Forsén, historia samt antikens kultur och samhällsliv, Helsingfors universitet/Finlands Athen-institut
  • Narve Fulsås, historia, Universitetet i Tromsö
  • Valdimar Tryggvi Hafstein, etnologi, Islands universitet
  • Klemens Kappel, filosofi, Köpenhamns universitet
  • Siv Ellen Kraft, religionsvetenskap, Universitetet i Tromsö
  • Anne Lene Melheim, arkeologi, Universitetet i Oslo
    • Forskningssekreterare Fredrik Persson-Lahusen

Beredningsgrupp för RJ Program

  • Anders Malmberg, kulturgeografi, Uppsala universitet (ordförande)
  • Massimo Ciaravolo, litteratur/skandinavistik, Ca’ Foscari University of Venice
  • Tim Crane, filosofi, Central European University
  • Dorthe Duncker, lingvistik, Köpenhamns universitet
  • Chris Hann, socialantropologi, Max Planck Institute for Social Anthropology
  • Lotte Hedeager, arkeologi, Universitetet i Oslo
  • Laura Kolbe, europeisk historia, Helsingfors universitet
  • Olivier Luminet, psykologi, Université catholique de Louvain
  • Lucinda Platt, sociologi, London School of Economics and Political science
  • Carsten Q. Schneider, statsvetenskap, Central European University, Budapest
  • Morten Ravn, nationalekonomi, University College London
    • Forskningssekreterare Fredrik Lundmark

Beredningsgrupp för RJ Infrastruktur för forskning

  • Mats Wiren, datorlingvistik, Stockholms universitet (ordförande)
  • Johanna Berg, Världskulturmuséerna
  • Juni Palmgren, biostatistik (Professor Emerita), Karolinska Institutet
  • Marianne Ping Huang, Aarhus universitet
  • Christian-Emil Smith Ore, digital dokumentation, Universitetet i Oslo
  • Margareta Sollenberg, freds- och konfliktforskning, Uppsala universitet
    • Forskningssekreterare Eva Stensköld

Beredningsgrupp för RJ Sabbatical

  • Göran Djupsund, statsvetenskap, Åbo Akademi (ordförande)
  • Brita Brenna, kulturhistoria, Universitetet i Oslo
  • Daniel Hjorth, företagsekonomi, Copenhagen Business School
  • Randi Koppen, litteraturvetenskap, Universitetet i Bergen
  • Kjersti Larsen, socialantropologi, Universitetet i Oslo
  • Turo-Kimmo Lehtonen, sociologi, Tammerfors universitet
  • Brit Kirsten Maehlum, språkvetenskap, Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet
  • Asbjørn Grønstad, visuell kultur, Universitetet i Bergen
  • Kristine Beate Walhovd, neuropsykologi, Universitetet i Oslo
    • Forskningssekreterare AnnaLena Hållner

Beredningsgrupp för RJ Flexit

  • Yvonne Eriksson, informationsdesign, Mälardalens universitet, Eskilstuna/Västerås (ordförande)
  • Martin Berg, medieteknik och sociologi, Malmö universitet
  • Erland Hjelmquist, psykologiska institutionen, Göteborgs universitet
  • Anne Jerslev, film- och medievetenskap, Köpenhamns universitet
  • Grete Rusten, geografi, Universitetet i Bergen
    • Forskningssekreterare Torbjörn Eng och Robert Hamrén

Vetenskapliga kommittén (beredningsgrupp för Humboldt- och Rönnbergsstipendier)

Beredningsgruppen består av ledamöterna och suppleanter i RJ:s styrelse med särskild sakkunskap om forskning.

    • Forskningssekreterare Torbjörn Eng